Mi kell a környezetbarát kertészkedéshez? Legelőször is környezettudatos szemlélet! Vagyis álljon rá a gondolkodásod a fenntarthatóságra kint a kertben is.
Már néhány egyszerű dolog alkalmazásával is sokat tehetsz a természetesebb kertművelés felé, sőt sok esetben még munkát, időt és pénzt is spórolsz a zöldebb megoldásokkal.
1. Komposztálj
Egy nagy tudású kertészmérnökkel (Dr. Zatykó Lajos) való találkozásom után vált számomra igazán nyilvánvalóvá, hogy mennyire fontos lenne minden egyes kertben komposztálni.
Hiszen így valamennyi szerves és lebomló anyagot, amely a kertedben és a háztartásodban felgyűlik, vissza tudsz forgatni, hogy a növényeidet tápláld. A kertedben tápanyagkörfogás teljes lesz, és ezáltal abszolút fenntartható.
Elég csupán 1-2 négyzetmétert a kert területéből annak szentelni, hogy ún. komposztprizmát (komoszdombot) vagy komposztáló keretet vagy komposztáló ládát állítsunk fel.
Aki esetleg több évig is hagyja komposztálódni a kerti hulladékokat (nagyobb ágakat, rönköket is), és több komposztprizmát is kialakít (Lajos is ezt alkalmazza), annak már több négyzetméterre lesz szüksége, és ez akár a kert területének 1%-át is elfoglalhatja.
Nevetséges, nem?
Komposztálási célra 1%-ot használsz a teljes területből, és meg van oldva a növények tápanyagellátása – nem kell semmilyen külső forrásból komposztot odaszállítani, netalántán műtrágyát használni (max. beszerzel pluszba egy kis trágyát a környékről, ha nem tartasz állatot).
Csodálatos, nem?
Felejtsd el, hogy a lehullott leveleket, egyéb zöldhulladékot műanyag zsákba gyűjtöd, és elviteted, mert
- értékes tápanyagot veszel el a növényeidtől
- növeled a műanyag hulladékok mennyiségét
- a szállító teherautó szennyezi a környezetet
- a komposzttelepen a kezelés, feldolgozás plusz energiát, munkát igényel
- innen a komposzt elszállítása ugyancsak szennyezi a környezetet
Ha ezt az összes környezetterhelést és felesleges energiafelhasználást (pl. egy évre) csupán kicsinyke Magyarországunkra vonatkoztatjuk, akkor is van egy tippem, hogy ez is óriási mértékre rúg.
Igen, van egy kis munka vele, de tényleg nem vészes. Összeállítod a komposztládát vagy csak felhalmozod a levágott füvet, nyesedéket, levelet stb., párszor átforgatod, aztán pedig az érett komposzttal trágyázod a kerted.
Az egyszerű komposztálási technikáról itt olvashatsz: Komposztálás 1×1
2. Természetes kártevők elleni védekezés
Ne vegyszerezz, ha nem muszáj.
Régi hagyománya van a kártevőket elriasztó növények ültetetésének, illetve az együttültetésnek, és a biokertekben is előszeretettel alkalmazzák ezt a növényvédő praktikát.
Nézzünk néhány gyakori kombinációt!
- Paradicsom mellé büdöske vagy körömvirág – elriasztja a levéltetveket
- Káposztafélék mellé zeller – elriasztja a hernyókat
- Sárgarépa mellé hagymafélék – elűzik a legyeket
- Saláták mellé zsálya vagy fokhagyma – a csigák ellen
3. Műanyagok helyett természetes anyagok
Sajnos a mai világban az egyik legolcsóbb anyag a műanyag, és ezért a rengeteg mindent ebből készítenek és ebbe csomagolnak.
Hosszú távon viszont nagyon drága anyag, hiszen olyan mértékű környezetkárosító hatása van (a lebomlási ideje több száz év), illetve újrahasznosítása is jelentős plusz energiába és munkába kerül, hogy kezelése és megsemmisítése óriási erőfeszítésébe kerül majd az emberiségnek.
Egy szó mint száz: ha csak teheted, kerüld a használatát a kertedben is.
Használj helyette:
- Fát (karók, futtatórácsok, magaságyások)
- Agyagcserepet (virágoknak, fűszernövényeknek)
- Vasat, acélt (támasztékok, szerszámok, magaságyások, rózsakapuk)
- Mulcsot vagy lebomló fóliát (gyomok ellen)
Ha mégis belefutottál egy-két műanyag eszközbe, figyelj rá, hogy a végén szelektív hulladék legyen belőle.
4. Kevesebb fű, kevesebb fűnyírás, locsolás…
Tudtad, hogy az Egyesült Államokban mintegy 160 ezer km² területet fed le pázsit? Ez csaknem kétszer Magyarország területe. Az USA-ban a nyírt, gondozott fű a legfőbb „termény”, 3-szor nagyobb területen nevelik (kertekben, utak mentén, parkokban, golfpályákon), mint a kukoricát.
A gyepet a legtöbb helyen rendszeresen öntözik, műtrágyázzák, gyomirtózzák, nyírják.
Itt egy durva adat: a nyári időszakban az összes amerikai golfpálya locsolására HETENTE elmegy átlagosan 2 millió liter víz.
Na akkor milyen környezetterhelő lehet az egész világon a sok millió hektár sima, egyszerű gyep fenntartása?
Nem akarok keresztes hadjáratot indítani a pázsit ellen. Jól mutat a kertben, kellemes, mezítláb lehet szaladgálni rajta stb.
De mi lenne, ha csak fele- vagy negyedannyi helyet foglalna, mint jelenleg?
Amy Landers, egy amerikai kertészblogger azon a véleményen van, hogy mindenkinek jót teszünk azzal, ha csökkentjük a füves részek területét oly módon, hogy hasznosabb növényeknek adunk helyet.
Szerinte a honfitársainak bőven elég lenne 40 ezer km²-nyi gyep, a többi 120 ezer km²-en pedig lehetnek gyümölcsösök, ágyások, vadnövények, virágoskertek, fűszerkertek stb.
Én is azt tervezgetem, hogy a füves területek jó részére a hazai viszonyokat jól tűrő bokrokat, fákat, gyógynövényeket, fűszernövényeket telepítek, melyek virágot, termést és más hasznos alapanyagot adnak a családnak, illetve élőhelyet, táplálékot nyújtanak számos madárnak, rovarnak is.
Néhány ötlet:
Hárs, bodza, dió, mogyoró, füge, levendula, csicsóka, málna, szeder, sziklakert fűszernövényekkel, rózsákkal, fenyő, som, madárbirs…
5. Újrahasznosítás
Mielőtt nekilódulnál valamilyen új kertészeti terméket beszerezni, legelőször nézz körül a saját portádon, hátha megoldható a projekt helyi anyagokból is.
Megkérdezheted a szomszédot vagy egy rokont is, mert könnyen lehet, hogy ki tud majd segíteni.
A magyarországi hátsó kertek, sufnik, garázsok és padlások óriási alvó készleteket rejtenek a „jó lesz ez még valamire” kategóriában: bontott tégla, palló, deszka, vödör, cserép, járólap, dézsa, terméskő, teknő, kapanyél és számtalan egyéb dolog várja, hogy újra hasznos szerepet tölthessen be a kertben.
Néhány tipp:
- lyukas, rozsdás vödör → antik fűszerkaspó
- régi fahordó → ültetőláda leandernek vagy más díszbokornak
- falécek → kiskerítés virágoskert köré
- deszka, faág, cölöp → kerti mászóka, homokozó gyerekeknek
- bádogkád → magaságyás zöldségeknek
6. Víztakarékos locsolás
Három egyszerű tipp, hogy takarékosabban locsolhass:
- Gyűjtsd az esővizet: szerelj a lefolyó ereszcsatornádra vízlopót, és helyezz alá esővízgyűjtő tartályt vagy hordót (a növényeknek az esővíz az optimális locsolóvíz).
- Csak a gyökereket locsold, ne pedig össze-vissza spricceld a vizet. Ebből a szempontból nagyon hatékony megoldás a magaságyás, ahol sokkal jobban, kényelmesebben „célozhatsz”, és csak a növények töveinél locsolhatsz.
- Használj mulcsot: a talaj takarása erősen akadályozza a párolgást, ezért ritkábban kell locsolnod. Sokféle természetes anyagot használhatsz, pl. fenyőkérget, ágdarálékot, szalmát, szénát stb.
7. Sok virágzó növény – szép és hasznos
Mi gyönyörködünk a virágos növényekben, számtalan rovar pedig nem élhet nélkülük.
Sőt, a beporzás szempontjából is igencsak hasznos, hogy a haszonnövényeink közelében legyenek virágok is.
Ajánlatos tehát a zöldségágyások, ládakertek mellett virágokat, virágsorokat is tartani, hiszen ezek odacsalogatják dongókat, méheket, amelyek elvégzik a virágzó zöldségnövények beporzását.
8. Barátkozz össze a vakonddal!
A vakond káros vagy hasznos?
Én úgy vélem, sokkal inkább hasznos, mivel sok kerti kártevőt, pl. pajort (májusi cserebogár), lótetűt, drótférget elfogyaszt, ezenkívül átforgatja a talajt, segíti a korhadó növényrészek, levelek elkeverését.
Sokan bosszantónak tartják, ha a vakond elcsúfítja a szép gyepet a túrásaival.
De mivel, azon vagyunk, hogy a gyepterületünket csökkentsük (lásd a 4. pontot), így csökken annak is az esélye, hogy ebben az esztétikai vérfürdőben részünk legyen!
Szerintem – hacsak nem szereztél be egy komoly gyerekkori traumát a vakonddal kapcsolatban – túl lehet lendülni a vakondtúrások látványán és a lelapogatásukkal járó munkálatokon.
Megjegyzés:
A ládakerteket, magaságyásokat nem igazán fenyegeti a vakondveszély, mert alul egy erős textilréteg / kemény burkolat zárja le (pl. ha teraszra tetted), ennek köszönhetően a zöldségeid, fűszernövényeid nyugodtan fejlődhetnek.
Apropó, a vakond Magyarországon védett állat, így ha mindenképpen el akarod űzni, azt csak humánus eszközökkel teheted.
One Reply on “Környezetbarát kertészkedés – 8 tipp, melyeket egyszerűen alkalmazhatsz!”
Nagyon meglepö